Najczęściej zadawane pytania
Lesbikon. Kongres Kobiet* Queer
Czy Lesbikon jest tylko dla lesbijek?
Zdecydowanie nie. Łącznikiem i głównym tematem Lesbikonu jest wprawdzie lesbijskość* – pisana z asteryskiem, bo obejmująca całą różnorodność kobiecej nieheteronormatywności i rozumiana szeroko: jako orientacja seksualna, jako wyraz tożsamości, formy ekspresji, jako przynależność do społeczności i stanowisko polityczne – ale na nasze wydarzenia zapraszamy zarówno lesbijki, jak i wszystkie osoby połączone doświadczeniem queerowej kobiecości*.
Dla kogo jest Lesbikon?
Lesbikon to wydarzenie skierowane do każdej osoby, która identyfikuje się jako lesbijka, kobieta/osoba biseksualna, panseksualna, aseksualna, cis, trans, interpłciowa i/lub osoba niebinarna, agender i genderqueer. Na nasze wydarzenia zapraszamy wszystkie osoby połączone doświadczeniem kobiecości, które nie zmieściło się w cishecie (cisheteronormie). Chcemy im dać głos, pole do dyskusji i wymiany doświadczeń, okazję do rozrywki i do wzajemnego wzmocnienia. Jednocześnie podkreślamy, że widzimy ogromną wartość we włączaniu, nie wykluczaniu, i nie ma u nas miejsca na bifobię, transfobię czy enbyfobię. Jeżeli odnajdujesz się w którymkolwiek z tych określeń, jeżeli lesbijskość* jest Ci w jakiś sposób znajoma, to Lesbikon jest właśnie dla Ciebie!
Co znaczy gwiazdka (*) zapisywana po słowach: kobiety, kobiecość?
Gwiazdka (asterysk) służy podkreśleniu, że nasze działania kierujemy do osób z całego spektrum tożsamości niemieszczących się w cishecie (cisheteronormie).
Czy udział w Lesbikonie jest darmowy?
Wszystkie wydarzenia w ramach Kongresu są darmowe. Po przybyciu na miejsce wystarczy podejść do punktu rejestracyjnego, gdzie otrzymasz identyfikator uprawniający do przebywania w przestrzeni kongresowej.
Jestem osobą niepełnoletnią. Czy mogę wziąć udział w Lesbikonie?
Osoby poniżej 18. roku życia mogą wziąć udział w Lesbikonie za pisemną zgodą rodzica.
Kiedy odbędzie się Lesbikon 2025?
Program Lesbikonu publikujemy na początku roku. Zazwyczaj poprzedza go otwarty nabór prowadzących na warsztaty. Wszystkie aktualne informacje znajdziesz w dziale Aktualności i w naszych social mediach.
Mam pomysł na warsztat albo stoisko. Gdzie mogę się zgłosić?
Nabór na warsztaty i stoiska ogłaszamy każdego roku wiosną. Możesz zgłosić swój pomysł przez udostępniony przez nas formularz. Swój pomysł zawsze możesz z nami skonsultować przez zakładkę Kontakt albo pisząc do nas na IG/FB.
Podobają mi się wasze działania. Jak mogę was wesprzeć?
Stale potrzebujemy Waszego wsparcia, żeby regularnie tworzyć wartościowe wydarzenia i treści, a także opłacać osoby z nami współpracujące. Aktualnie możesz nas wesprzeć na dwa sposoby: bezpośrednim przelewem na konto albo biorąc udział w zrzutce. Więcej dowiesz się na stronie Wesprzyj nas.
Magazyn „LesBiLans”
Jak często ukazuje się „LesBiLans”?
„LesBilans” jest obecnie rocznikiem i ukazuje się jako publikacja towarzysząca Lesbikonowi. Kongresowi Kobiet* Queer. Więcej o „LesBilansie” przeczytasz w zakładce magazyn „LesBilans”, a o kongresie w zakładce Lesbikon.
Kto może zostać osobą autorską?
Każda lesbijka, queerowa kobieta* i osoba z doświadczeniem kobiecości*. Oddajemy głos ekspertkom i osobom eksperckim, ale też osobom z naszej społeczności – zarówno tym już piszącym i tworzącym, jak i przed debiutem w druku.
Gdzie można dostać „LesBiLans”?
Papierowa wersja magazynu „LesBiLans” jest dystrybuowana na Lesbikonie. Kongresie Kobiet* Queer w Katowicach i przez cały rok na naszych wybranych wydarzeniach, a w sezonie marszowym – w miasteczkach równości w całej Polsce. Aktualnie możesz go również nabyć, biorąc udział w zrzutce: Zrzutka na Lesbikon w 2025 roku.
Mam pomysł albo gotowy tekst, pracę albo inny materiał. Co mogę zrobić?
Nabór do kolejnego numeru „LesBiLansu” publikujemy w zakładce Aktualności i na naszych social mediach. Masz wątpliwości? Przed przysłaniem zgłoszenia tekst lub pracę zawsze możesz z nami skonsultować pod adresem: redakcja@lesbikon.pl.