Zapraszamy do współtworzenia kolejnego numeru magazynu kobiet* queer! „LesBiLans. Magazyn Lesbikonu. Kongresu Kobiet* Queer” to queerowo-lesbijskie* czasopismo, w którym poruszamy tematy ważne dla naszej społeczności. Tematem #1 była widoczność/widzialność. Więcej o nas przeczytasz w zakładce magazyn „LesBiLans”.
Od początku dziejów po świecie krąży widmo kobiecej* kolektywności. Kolektywy feministyczne, queerowe i lesbijskie* to niewątpliwie fenomen historyczny i kulturowy, którego odległe korzenie sięgają Lesbos, a współczesną powszechność i atrakcyjność można powiązać z poszukiwaniem wspólnotowości i podmiotowości politycznej poza formami narzuconymi przez patriarchat i neoliberalny porządek. W Polsce działalność kolektywów zaczyna nabierać tempa w latach 90. i na początku XX w., kiedy – często we współpracy z kolektywami z sąsiednich krajów, zwłaszcza Niemiec – powstają kierowane do queerowych dziewczyn i kobiet* ziny i komiksy, organizowane są obozy, rozwija się obieg wiedzy m.in. na temat kultury czy zdrowia seksualnego.
Współcześnie idea kolektywności w Polsce nie zanika – wręcz przeciwnie, pojawiają się kolejne inicjatywy, ziny, cykliczne wydarzenia skupione wokół wspólnej idei tworzenia przestrzeni afirmujących idee intersekcjonalności, wspólnotowości i wolności od władzy patriarchalnego spojrzenia. Wartościowe inicjatywy często działają lokalnie, mimo odrębnej specyfiki każdej społeczności i miejsca borykając się z podobnymi problemami, ale też produkując i gromadząc wiedzę, praktyki i doświadczenia, które w sumie tworzą złożony obraz współczesnej queerowo-feministycznej i queerowo-lesbijskiej* kolektywności. Zarazem pojawiają się nowe wyzwania, związane np. ze wzrostem transfobii, które skłaniają do zadania pytania o miejsce jednostkowych identyfikacji i tożsamości w tożsamości kolektywnej czy zbiorowej.
W związku z tym w 2025 r. jako redakcja „LesBiLansu” zapraszamy do namysłu nad kolektywnością jako zjawiskiem historycznym kulturowym, ideą, praktyką, zbiorowym i indywidualnym doświadczeniem. Zapraszamy do dzielenia się analizami, historiami i opisami przypadków, ale też indywidualnymi świadectwami i refleksjami na temat kolektywności.
Temat numeru: Queerowo-kobiece* Tożsamości w kolektywie
Jako punkt wyjścia proponujemy następujące tematy:
- Czym według Ciebie lub Was jest kolektyw? Konkretną inicjatywą, ideą, przedmiotem pragnienia i afektu, obawy, mitem, utopią, czymś niedostępnym albo utraconym?
- Kolektywność jako opór – w jaki sposób kolektywność zaprzecza patriarchatowi i neoliberalnemu porządkowi w wymiarze społecznym, gospodarczym, politycznym?
- Lesbijski*, queerowy, feministyczny? W jakim kolektywie się odnajdujesz/odnajdujecie, w jakim chcesz/chcecie się odnaleźć?
- „Ja” i „my” – co kolektywność daje, a co może odbierać (i jak to przekuć na coś pozytywnego)?
- Materialne wyrazy kolektywnej tożsamości: zdjęcia, przypinki, ziny, przedmioty, pamiątki, prywatne archiwa i inne artefakty – o czym opowiadają i w jaki sposób wyrażają wspólne idee?
- Kulturowe ujęcia kolektywów (teoria, literatura, sztuki wizualne, muzyka, gry i gamedev, sztuki performatywne itd.) – osobiste doświadczenia, analizy przedstawiające przykłady dobrych praktyk.
- Kolektywy a utopie i mity – queerowo-feministyczne, queerowo-lesbijskie* kolektywy wyobrażone, utopijne, a z drugiej strony polityczne dystopie,
- Kolektywy wirtualne vs. analogowe, tworzenie wirtualnych, fizycznych i społecznych przestrzeni dla kolektywów – osobiste historie, (dobre i złe) doświadczenia, dobre praktyki.
- Nieantropocentryczne wymiary kolektywności, związki z ruchami ekologicznymi, środowisko naturalne jako źródło myślenia o kolektywności.
- Kolektywy w ujęciu historycznym: krąg Safony, salon Natalie Barney, Entuzjastki, udział kolektywów kobiecych*/ lesbijskich*/ queerowo-feministycznych itp. w rozwoju ruchu emancypacyjnego w Polsce po 1989 r.
- Historia mówiona kolektywów – świadectwa, relacje.
- Alternatywne i pokrewne formy nieformalnej, oddolnej organizacji (grupy, koła, kluby dyskusyjne, działające zarówno stacjonarnie, jak i online).
Czekamy na Wasze:
– teksty: prozę, poezję, eseje, manifesty, pamiętniki, osobiste relacje (format: .rtf, .doc/docx., limit tekstu: 8000 znaków, limit wierszy: 5),
– zdjęcia, ilustracje, grafiki, kolaże (format: .jpg, .png., limit: 5 prac),
Za teksty i prace przyjęte do publikacji przewidujemy niewielkie honorarium, uzależnione od ostatecznej liczby przyjętych zgłoszeń.
Prace wysyłajcie na adres: redakcja@lesbikon.pl. Temat: LESBILANS #2.
Ogłoszenie kierujemy przede wszystkim do lesbijek oraz kobiet i osób transpłciowych, biseksualnych, panseksualnych, aseksualnych, niebinarnych i genderqueer, zarówno do grup, jak i osób indywidualnych.
Deadline: 20 lutego 2025 r.
Za teksty i prace przyjęte do publikacji przewidujemy niewielkie honorarium, uzależnione od ostatecznej liczby przyjętych zgłoszeń. Premiera drukowanego magazynu odbędzie się 11-12 maja 2025 r. podczas Lesbikonu. Kongresu Kobiet* Queer w Katowicach.
Kim jesteśmy?
Lesbikon to kameralna queerowo-kobieca* inicjatywa skupiona na rozwijaniu i promocji kultury queerowych kobiet* w Polsce. Co roku organizujemy Lesbikon. Kongres Kobiet* Queer w Katowicach i wydarzenia towarzyszące, a od 2024 r. wydajemy magazyn kobiet queer* „LesBiLans”. Od niedawna działamy jako Fundacja Lesbikon im. Gochy Pawlak. Więcej o nas przeczytasz w zakładce Kim jesteśmy?.
Projekt finansowany ze środków Ambasady Królestwa Niderlandów.